Bebek Cildine Uygun Ürünlerin Seçerken Dikkat Etmeliyiz

Bebek Cildine Uygun Ürünlerin Seçerken Dikkat Etmeliyiz
21 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 568 kez okundu.

Bebek cildi dediğimizde aklınıza ilk önce hangi hususlar gelmektedir? Duyarlı, incecik, narin, yumuşacık, taptaze… Bebek cildi hakikaten de bu ifade edilen özelliklerin hemen hemen hepsini taşımaktadır. Anne baba olarak en mühim önceliklerimizden bir tanesi bebeğin oldukça duyarlı ve yıpranmaya meyilli, korumasız cildini koruma altına almaktır.

 

Bebek cildi erişkin cildine göre farklılık arz etmektedir!

  • Bebeğin cildi erişkin cildine oranla ortalama yüzde 30 daha incedir. Bebek ten bariyeri de daha ince ve duyarlıdır. Bu sebeple; bakterileri, sakıncalı maddeleri cilt altına rahatlıkla geçirebilir.
  • Bebeğin cildi erişkin cildine kıyasla suyu daha hızlı emer ve daha hızlı yitirir. Bu da bebeğin cildini kuru olmasına daha eğilimli duruma getirir.
  • Yeni doğmuş bir bebeğin cilt üstü asit mantosu hemen hemen ortaya çıkmadığı için, vücudu sakıncalı maddelerden sakınan ten florası bulunmadığı için, PH oranı nerdeyse nötrdür. Bebeklerin PH değeri zaman geçtikçe asidikleşir. Bu nedenlerle; erişkin cildinden bu kadar değişik olan bebeğin cildi için tercih edilen deterjan ve banyo şampuanı vb. temizlik ve bakım ürünleri hususi olmadır. İlk doğduğu durumdan sonra bebeğin cildine cazip özelliklerde ürünler kullanmak icap eder.

 

Bu Özellikler Hangileridir?

  • Deterjanlarda üzerinde durulması lazım olan mühim bir nokta, natürel ve organik muhteviyatlı olmasıdır. Ürünlerin natürel ve organik muhteviyatlı olduğunu gösteren sertifikaların üzerinde durulmalıdır. Sertifikalar, çok titiz araştırmalar neticesinde verilmektedir ve bu sebeple bir ürüne itimat edilmesi için lazım olan en mühim ölçütlerin en başında yer alıyor.
  • Sıvı temizlik malzemeleri, toz deterjanlar gibi iz bırakmaz ve elbiselerin içine daha kolay işler. Bilhassa bebekler için temizleme aktivitesi daha fazla bulunan sıvı deterjanlar seçilmelidir.
  • Temizlik malzemelerinin PH değeri tarafsız olmalı, PH’ oldukça yüksek ya da düşük ürünleri seçilmelidir.
  • Yıkama için uygulanan bileşik parfümlü ürünler erişkinler için bile alerjik gösterebiliyorken bebeklerde bu tehlike daha fazladır. Bir de bebeklik sürecinde kullanılan bu kimyasal ürünlerin seneler sonra alerjik olma tehlikesini artırdığını gösteren araştırmalar da bulunmaktadır. Bu sebeple bilhassa bebeklerde sabun, yumuşatıcı, deterjan vb. maddelerde cilt tahribatları yapan parfümlerden uzak durmak gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git