Deja vu Ne Demektir, Ne Şekilde Olur

Deja vu Ne Demektir, Ne Şekilde Olur
14 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 818 kez okundu.

Deja vu, daha evvel yaşamamış olduğu halde, bir vakayı yaşamış gibi hissetme durumuna denir. Fransızca deja daha evvel kelimesi ile voir görmek fiilinin geçmiş zamana çekilmiş hali olan vu’nun birleşiminden oluşur. Fransızcadaki yazılışı, deja vu olarak geçer. Kelime manası, zaten görülmüş olan şeklindedir.

Deja vu, kaynaklara ilk defa 1928 senesinde edward titchener isimli psikologun, bir psikoloji kitabı isimli eseri ile geçmiştir. Titchener, deja vu’yu şu şekilde ifade eder: beyin, bir deneyime dair algı yaratmadan evvel, kısmi bir algı meydana getirir. Bu kısmi algı, daha önce deneyimlenmiş bir vaka olduğu hissi gibi idrak edilir.

Deja vu yaşayan şahıs, daha evvel yaşamadığı bir vakayı, güya yaşamış kadar yüksek nicelikte bir benzerlik duygusu içinde tecrübelenir. Bu durumu sanki daha evvel yaşadım! buraya daha evvel gelmişim sanki ” ya da bu yaşananı düşümde görmüştüm,  gibi cümleler herkes için tanıdıktır. Bu deneyime çoğu zaman, gariplik ve işlerin aksi gitmesi, gibi hisler eklenmiş olur. Yaşanmış olan vaka hem çok tanıdık gelir, hem de yepyeni bir durum gibi olur.

Birey, kendini yinelediğini hissettiğini duygu ya da durumun detaylarını ve nedenlerini çoğu zaman anımsamaz ve deja vu yaşamış olduğu için kendini kötü hissetmez. Fakat çok fazla başına geliyorsa bunun bir rahatsızlık olduğunu hissetmeye başlayabilir. Deja vu bir rahatsızlık değildir, patolojik bir olay olarak da onaylanmaz.

 

Deja Vu Türleri 

Deja vu 2 türde yaşanır:

Deja senti: daha önce deneyimlenmemiş bir durumun olmuş gibi, daha evvel yaşanmamış bir duygunun hissedilmiş gibi idrak edilmesidir.

Deja vizite: daha evvel uğranılmamış bir yere uğranmış gibi hissedilmesi.

En sık yaşanan deja vu türü dejasenti’dir.

 

 

 

 

 

Kimlerde Deja Vu Görülür?

 

deja vu, bütün insanlar tarafından yaşanabilir. Kimi kişilerde daha çok görülür. Şizofreni, anksiyete bozukluğu, karakter bozukluğu ve depresif gibi sinirsel rahatsızlıklarda daha fazla görülse de bu rahatsızlıklarla deja vu arasında yakın bir bağ olduğunu ispat eden bir uygulama mevcut değildir. Bu sebeple, depresyon ve anksiyetenin deja vu’ya neden olduğu söylenemez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git