Devamlı Alışveriş Yapmak Neyin Belirtisidir?

Devamlı Alışveriş Yapmak Neyin Belirtisidir?
22 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 617 kez okundu.

Kontrolsüz bir şekilde sürekli alışveriş yapmanın altında bazı psikolojik sorunlar olabilir. Genellikle kadınlarda yaşanan bu aşırı alışveriş isteği olumsuz ruh halleri dönemlerinde zirve yapabilir. Bu yüzden kişi kendini bu konuda durduramayacağı  için bu dönemlerde evde kalmanız yada alışveriş merkezlerine gitmemeniz isteğinizi dizginleyebilir. İllaki alışverişe çıkacaksanız da yalnız gitmemenizi tavsiye edebilirim hatta evdeyken almanız gerekenleri bir liste haline getirip çantanıza koyarsanız alışveriş esnasında da bu listeye bağlı kalırsanız alışveriş yapma isteğinizle her şeyi alma hevesinizi kırabilirsiniz. Bazen kadınlar eşleri ile tartıştıktan sonra inat uğruna kredi kartlarının limitlerini doldurana kadar alışveriş yaparlar bu şekilde kendilerini rahatlatmaya çalışırlar. Ama daha sonra bu durumun doğuracağı sonuçlar hiçte iyi olmamaktadır. Bu şekilde hem eviniz gereksiz bir sürü eşyayla dolar hem de sizi model alan çocuklarınıza kötü bir örnek olursunuz. Hatta bir kız çocuğunuz varsa bunun alacağı model büyük ihtimalle anne olacaktır ve eğer annede Alışveriş Hastalığı varsa bu küçük kız da büyüdüğünde aynı davranışları gösterecektir.

Evet bir şeyler almak kişiyi rahatlatabilir böyle şeylere zaman zaman hepimizin ihtiyacı olmaktadır ama bu kontrolsüz bir şekilde bir olaya tepki olarak yapılıyorsa bu kendini ödüllendirmeden çıkıp alış veriş hastalığına dönüşmüş demektir. Bu gibi durumları aşmak aslında kişinin kendi elindedir. Kişi eğer sosyal bir yapıya sahip ise bu sorunu halletmek hiç de zor olmayacaktır. Çünkü kişi kendini oyalayabilecek farklı bir aktivite bulabilir yada arkadaşlarının yardımı ile güzel organizasyonlara dahil olabilir. Böylece alışveriş yapmaya fırsat bulamayacağı gibi bu isteğini de köreltmiş olur. Bu düzeni bir müddet böyle devam ettirirse kişi zamanla bu hastalık boyutunda olan alma isteğinin de üstesinden gelecektir. Vakit geçirecek hiç kimseyi bulamasanız bile kendinizi rahat hissedebileceğiniz ferah ortamlara gidebilirsiniz. Mesela bir sahil olabilir yada yeşil bir alan olabilir.

Yukarıda verdiğimiz öneriler ile kontrolsüz alışveriş yapma isteği köreltilip ve zamanla yok edilebilir. Böylece hem bütçenizi gereksiz alışverişlerle sarsmamış olur hem de sizi model alan çocuklarınıza kötü bir örnek olmazsınız. Kısacası kazancınız sadece maddi anlamda olmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git