DOĞRU DİŞ FIRÇALAMASI NASIL YAPILIR

DOĞRU DİŞ FIRÇALAMASI NASIL YAPILIR
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 596 kez okundu.

Günümüzde artık en az kadınlar kadar erkekler de dış görünüşüne özen gösteriyorlar. Bakımlı olmak kanısı yalnızca kadınlara bahşedilmiş bir obje değildir. Erkekler de kılık kıyafet olsun saç kesimleri saç bakımları olsun erkek cilt bakımı olsun daha fazla ilgililer daha fazla kendilerine vakit ayırmaya başladılar…

Dış görünüşte de kadın erkek farketmeksizin yapılan anketlere göre karşı cinste ilk dikkat edilecek yerlerin başında ağız bakımı ve temiz dişler, sağlıklı gülüşler gelmekte. Kimse sararmış, bakımsız ya da çürümüş dişleri görmek istemez. Hem insan kendisi için hem de başkaları için ağız ve diş bakımına özen göstermelidir.

Sağlıklı dişler ve sağlıklı diş eti bakımı için yapılması gerekenlerin en başında düzenli ve özenli ve pek tabi ki doğru metodu öğrenerek diş fırçalamaktır. Diş eti çekilmesinin sebepleri de yanlış şekilde fırçaladığınız dişlerinizdir.

Şimdi ben bu yazımda sizlere diş eti ve ağız bakımınızın başlıca ve olmazsa olmaz kuralı olan doğru şekilde diş fırçalaması nasıl olur? Onu anlatacağım…

İşe ilk önce doğru diş fırçası seçmekle başlayacağız. En çok tercih edilen ve en iyi olanı ise orta sertlikle ve sık kılları olan, düz saplı, gayet ucuz bir diş fırçası almak…

Yuvarlakmış, her yere temas edermiş yok efendim elektrikli diş fırçalarıymış vs. Onların çoğu bu düz saplı, orta sert kıllara sahip sıradan fırçanın vereceği bakımı dişlerinize veremezler.

Soranlarınız olacaktır diş fırçalarını ne sıklıkla değiştirmek gereklidir?

Diş fırçaları 3 ay da bir en fazla 6 ayda bir kesinlikle değiştirilmelidir.

Eğer grip gibi virüs odaklı bir hastalığa yakalanmış iseniz diş fırçanızı da hastalığı yendikten sonra hastalıkla birlikte çöpe atıyorsunuz.

 

YANLIŞ UYGULAMA                         X

Bu görselde gördüğünüz macunu diş fırçasının tamamına hatta diş fırçasından macunu taşırırcasına sıkmak tamamen YANLIŞ bir harekettir.

 

DOĞRU UYGULAMA                         

Evet sayın okuyucular; diş macunumuzu diş fırçamızın üzerine sadece nohut tanesi büyüklüğünde sıkıyoruz.

 

DİŞ FIRÇALAMANIN EN ÖNEMLİ PÜF NOKTASI!

Dişlerimizi fırçalamadan evvel diş fırçamızın kesinlikle kuru olması gerekiyor. Ve macunu sıktıktan sonra asla fırçamızı ve macunumuzu su ile ıslatmıyoruz! Buraya dikkat edin lütfen. Günde 3 kez dişlerimizi fırçalamamız gerektiği için, tamam belki vakit bulamayanlar bu sayıyı 2 ye düşürebilirler. Sabah ve yatmadan evvel diye… Lakin ben her zaman iki diş fırçası bulunduruyorum. Birisiyle sabah fırçaladıktan sonra onu kurumaya bırakırken ikinci sefer fırçalayacağım zaman ise diğer kuru olanı kullanıyorum.

DİŞ NASIL FIRÇALANIR?

Macunumuzu fırçamıza sıktık ve kuru olarak yani fırçayı suya tutmadan direk ağzımıza götürüyoruz. Ağzımızı kapatmadan yarı açık vaziyette, üst çene ya da alt çene nereden başlamak isterseniz siz karar verin. Ben üstten başlayacağım.

Fırçayı ilk önce üst çene ön dişlerimizin yani üst keserlerin diş eti tarafına yerleştiriyoruz. Diş etinden dişe doğru bakın bunu asla unutmayınız lütfen! Diş etinden dişe doğru, diş etinden dişe doğru diş etinden dişe doğru…

Diş etlerimize yerleştirip alta doğru süpürme hareketi yaparak dişlerimizi fırçalamaya başlıyoruz. Fırçalarken her dişe temas ettikçe fırçamız içimizden 5 e kadar sayıp bir diğer dişe geçiyoruz. Yan yana derken sürekli diş etinden dişe doğru inerek yani yukarıdan aşağıya doğru fırçalama işlemini yapıyoruz. Daha sonra dişimizin iç kısımlarına yani dilimizle temas eden tarafına geçiyoruz. Yine üst ön dişlerden başlıyoruz lakin bu sefer fırçayı dişimizle dik olacak şekilde tutuyoruz. 4. görseldeki gibi… İç kısımların da tüm dişlerini diş etinden dişe doğru süpürürcesine fırçaladıktan sonra alt çeneye geçip aynı işlemleri orada da uyguluyoruz. Yine alt ön dişlerde fırçayı dik tutup fırçalıyoruz. Alt ve üst çenemizin iç ve dış kısımlarının fırçalama işlemi bittiği zaman çiğnediğimiz yerlere geçip orayı da 3. görseldeki gibi düz bir şekilde fırçalıyoruz. Son olarak ağzımızı bol su ile çalkalıyor ve diş fırçalama esnasında da bol bol tükürerek o macunları yutmamak için çabalıyoruz.

Tabi ayna karşısında dişleri fırçalarken bu dik tuttugumuz fırçalama pozisyonunda aynanız birazcık sıçramalarla karşılaşabilir ama olsun. En doğru şekil bu şekildir. Aksi taktirde dişlerinizin o iç kısımlarında diş taşları yanlış pozisyonlarda fırçalamayla beraber artarak çoğalır.

ÖNEMLİ DİPNOT

Bakın burada amaç dişleri tartarlardan ve bakterilerden korumak. Günde iki defa yapacağınız bu işlem hem ağız ve diş sağlığınız hem de sağlıklı gülüşleriniz için gerekli bir uygulamadır. Yanlış fırçalama teknikleri her zaman dişlerde zararlara yol açacaktır. Yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya ya da ilk okulda her birimize öğrettikleri o yanlış teknik olan oval şekilde diş fırçalaması. Bunlar dişlerdeki bakterileri dışarı atmak yerine diş etlerine nüfus ettiren yanlış diş fırçalama yöntemleridir. Her birinize sağlıklı dişler, sağlıklı gülüşler , mutlu kahkahalar dilerim.:)

Umarım faydam olacaktır.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git