Eviniz Dağınıksa En Kolay Şekilde Nasıl Toplarsınız?

Eviniz Dağınıksa En Kolay Şekilde Nasıl Toplarsınız?
12 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 827 kez okundu.

Yaşadığınız alanın dağınık olmasından, neyi nereye kaldıracağınızı düşünmekten artık yorulmadınız mı? Siz de yaşam alanınızı genişletmek ve daha ferah göstermek istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun derim. Çünkü bu yazımızda sizin uzun zamandır içinden çıkamadığınız ev dağınıklığına çözüm olacak bir önerimiz var. Aslında bu öneriler Kon Mari Metodu olarak bilinmektedir. Kon Mari çocukluktan itibaren ev dizaynı ve mekân ferahlatıcı yöntemler üzerinde kendini oldukça geliştirmiş ve bu alanda kitaplar yazmıştır. İşte size Kom Mari’nin Metotlarında yer alan önemli tavsiyeler aşağıda anlatılmıştır.

Sizi Mutlu Etmeyen Eşyalardan Kurtulun:  Metotlar arasında bu yöntemi uygulamak hayatınızı eskisinden daha düzenli ve rahat kılacaktır. Bu metodu uygulamak için evinizde sizi rahatsız eden eşyalarınızın hepsini gözünüzün önüne getirin ve bunların hepsini tek tek elinize alarak inceleyin. Burada bu eşyalara dokunmak önemli bir noktadır. Çünkü dokunduğunuz zaman alacağınız enerji sizin bu eşyayı atmanız mı yoksa saklamanız mı gerektiğini size hissettirecektir. Eğer elinize aldığınız eşya sizi rahatsız ediyorsa bir an bile düşünmeden o eşyayı atmalısınız.

Eşyalarınızı Gruplandırarak Düzenlemelisiniz:  Her şeyde olduğu gibi eşyalar konusunda da uyum çok önemli bir şeydir. Eşyalarınızı gruplandırırken onların renklerini, ebatlarını ve neyden yapılmış olduklarını göz önünde bulundurarak kategorilere ayırın ve bu eşyaları hepsi kendi kategorisinde olacak şekilde yerlerine dizmelisiniz.

Eşyaları Dik Olarak Düzenleyin:  Giysilerinizi ya da katlanması gereken eşyalarınızı çekmecelere ya da dolaplara üçgen şeklinde katlayıp da dik bir şekilde yerleştirirseniz bu dolabınızda yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca bu yöntem ile dolabınızı açtığınız zaman alacağınız eşyayı almak için başka şeyleri yerinden kaldırmanıza gerek kalmayacaktır. Böylece dolabınız ve çekmeceniz sürekli düzenli olacaktır.

Kitaplığınızı Gözden Geçirin:  Evinizde duvardan duvara bir kitaplık olabilir zaten böyleyse bu sizin çok kitap okuduğunuzu gösteriyor. Kitap okumayı çok seven kişinin kitap alma limiti yoktur. Hal böyle olunca bir yerden sonra artık kitaplığındaki düzensizlik kaçınılmaz bir şey olacaktır. Eğer sizin kitaplığınız da bu seviyeye geldiyse kitaplığınızı gözden geçirmenizin zamanı gelmiş demektir. Kitaplığınızda ki kitapları yukarıda size mutluluk vermeyen eşyalar için söylediğimiz metodu uygulayabilirsiniz. Yalnız kitaplarınızı atmak yerine bağış yapabilirsiniz. Bu hem sizi hem başkalarını mutlu edecek bir yöntem olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git