GEBELİKTE BESLENME

GEBELİKTE BESLENME
27 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 493 kez okundu.

Öncelikle tebrikler tüm anne adayları! Kimileriniz aylarca, yıllarca uğraştınız gebe kalabilmek için, kimileriniz ise farkına dahi varmadınız ama gebeydiniz… ‘Allah olmayana verseydi’ dediniz. Bebek hayali, özlemi kuran birçok anne babaya dua da ettiniz farkında olmadan sevaplara girdiniz… Ama asla isyan etmiyoruz. O bebek o rahme düştü bir kere kaçarınız yok doğuracaksınız. 🙂 9 ay boyunca sağlığınıza ne kadar özen gösterirseniz bebeğin anne karnında gelişimi o kadar mükemmel olacaktır. İlk 4 ay kadar fazla bulantı çekenleriniz olabilir. Normal gebelikte 4. aydan sonra sadece sabahları bulantılar olur. Bulantıdan yemek yiyemez bu ilk aylar kilo kayıpları yaşarsınız. Ama üzülmeyin gebeliğinizin 16. haftasından itibaren kilolar almaya başlayacaksınız. Bu kilo artışlarını dengede tutmak için size önerilerim olacak…

Bu 9 aylık dönemde çok titiz davranmanız gerekmektedir. Önce sizin ve bebeğinizin sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeniz bebeğinizin yeterli besinlerden gerekli depoları oluşturmuş şekilde doğmasını amaçlamalısınız. Sütünüz için de beslenmenize özen göstermelisiniz. İlk 3 ayınızda sık sık ve azar azar beslenmelisiniz. İçinde folik asit barındıran besinler tercihiniz olmalıdır. Örneğin; portakal suyu(taze sıkma), yeşil sebzeler ve tahıllar… Yediğiniz gıdaların çeşitliliğine özen göstermelisiniz. Her şeyden vitamin ve mineral almalısınız. Gebelik süresince günde 8-10 bardak su tüketilmelidir. Yaz aylarında daha da arttırabilirsiniz su tüketiminizi. Bol su tüketimi idrar yolu enfeksiyonlarınızın tedavisinde yardımcı olur. Soda, maden suyu tüketilmelidir. Mutlaka her gün süt ve süt ürünlerinden en az bir tanesini tüketmeniz gerekmektedir. Gebelikte kalsiyum gereksinimi bebeğiniz için 2 katına çıkarmalısınız. Taze badem de kalsiyum açısından önemli bir yemiştir.

Protein ihtiyacınızı karşılamak için beyaz et, kırmızı et, baklagiller, balık ve yumurta protein açısından zengindirler. Et yemeklerinizi yerken yağsız olmasına ve iyi pişmiş olmasına özen gösterin. Fıstık ezmesi, tavuk bunlarda da protein zengindir. Özellikle yumurta sık tüketilmelidir.

Gebeliğiniz boyunca bol miktarda B12 içeren balığı sofranızdan mümkün olduğunca eksik etmemeye çalışın. Büyük balıkgillerden olan çipura, somon, alabalık, levrek gibi…

Gebelikte oluşabilecek kabızlık için bol miktarda sebze ve meyvelerden tüketmelisiniz. Lif açısından zengin olduklarından aşırı kilo alımınıza engel olacak besinlerdir.  Bezelye, kuruyemiş, kuru meyveler, pırasa gibi…

C vitamini portakal, limon, çilek, greyfurt, karnabahar, domates gibi birçok sebze ve meyve de c vitamini bulunur. Bu vitamin vücudunuzda depolanmayacağı için he birinden düzenli olarak alınmalıdır.

Kan yapımınız artacağı için demire de ihtiyacınız olacak. Et yiyemiyorsanız demirin emilimini artırmak için aldığımız besinlerin C vitamini açısından zengin olması gereklidir. Tavuk, yumurta sarısı, karaciğer emir yönünden zengindirler.

Kesinlikle iyotlu tuz kullanın. İyot doğal besinlerde bulunmaz ve iyot eksikliği bebeklerde zeka geriliği yapabilir.

D vitamini ihtiyacınızı güneşten alacaksınız. Güneşe çıkmaya özen gösterin.

Katkı maddesi bulunan yiyeceklerden kaçarak uzaklaşın. Doğal beslenmeye çalışın. Olabildiğince…

Yumurta tüketirken de iyi pişmiş olmasına özen gösterin. az pişmiş et ve az pişmiş yumurta yemek yasak.

Gebelik süresince almanız gereken normal kilo 10-12 arasıdır.

Hamilelik süresince diyet yapmak doğru değildir. Mümkün olduğunca sağlıklı ve özenli beslenirseniz 10 kiloyu geçmeyeceksinizdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git