Totem Ne Demektir, Ne Şekilde Yapılır

Totem Ne Demektir, Ne Şekilde Yapılır
14 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 684 kez okundu.

Totem Ne Demektir, Ne Şekilde Yapılır

Totem, ilkel toplumlarda toplumun ondan ürediğine inanılan ve mübarek sayılan hayvan manasına gelir. Lügatte ise totem sözcüğü, alamet, hikmet şeklinde geçer. Totemizm olarak isimlendirilen bu inanç, orta ABD ve güney Afrika’da tek inanılan bir din durumuna gelmiştir.

Totemizm öğretisine göre; mübarek kabul edilen hayvana zarar verilmemeli, hayvan yok edilmez ya da hayvandan hiç bir şekilde yarar sağlanılmamalıdır. Kutsal kabul edilen hayvan da bireyleri korur ve onların yararı için yaşar. Totemizm anlayışının bulunmuş olduğu topluluklarda, mübarek kabul edilen hayvanın artması ve neslinin sürmesi için büyük bir gayret gösterilir.

 

Totemizm öğretisine göre mübarek kabul edilen hayvanlar ve öğrettiklerine inanılan dersler aşağıdaki gibi ifade edilmiştir;

Ayı: kuvveti, yalnızlığı ve konsantre olmayı öğretir.

Arı: gayret etmeyi ve üretkenliği öğretir.

Kelebek: değişim, dönüşüm ve aşkı gösterir.

Kedi: sihir ve efsunu, idrak ve sağlamlığı öğretir.

Çakal: tuzaklardan nasıl kurtulacağımızı öğretir.

İnek: beslenmeyi ve gelişmeyi öğretir.

Köpek: bağlılığı ve karşılıksız aşkı öğretir.

Yunus: uyum, iletişim kurmayı ve itimadı öğretir.

Kartal: cesaret, hürriyet ve içsel dengeyi öğretir.

Fil: güç, zekâ ve bağlılığı öğretir.

At: dostluk, hürriyet ve dayanma kuvvetini öğretir.

Aslan: kuvvet, cesaret ve sağlamlığı öğretir.

Maymun: enerji ve ilgiyi öğretir.

Baykuş: sihri ve bilgin olmayı öğretir.

Tavşan: aşk, ihtiyat ve bolluğu öğretir.

Koyun: bağışlamanın temizliğini öğretir.

Kaplumbağa: uzun ömürlülüğü ve imkânları değerlendirmeyi öğretir.

Kurt: ruhun hürriyetini, disiplini ve bağlılığı öğretir.

 

Totemler yalnızca hayvanlardan tercih edilmez. Ağaçlar ve bitkiler gibi öteki canlılara da totem inancı geliştirilebilir. Totem olduğundan ağaçların gövdelerinin kesilmesi, üstüne oturulması uygun görülmez.

Fakat çağımızda totem sözcüğünün manası ve totem inanışı ilkel topluluklarda tam olarak farklıdır. Her hangi bir neden yoksa biçimlerden ya da simalardan yarar ve iyilik beklemek, çıkar temin etmek için kullanılır. Bu fikrinin gerçek olduğunu reddederek bu durumdan medet umma haline ise totem yapmak ismi verilir. Hiç bir dini inanışla alakası bunmuyor ve tam olarak batıl inançtır. Bir şekilde o nesnelerin ya da olayın şans getirdiğine inanılır.

 

Totem yapmak için ilk olarak lüzumlu olan şey, şahsın bir talebi olmasıdır. Futbol takımının maçı alması, bir oyunda yenmesi, gireceği imtihanı başarıyla geçmeyi talep etmek gibi haller neticesinde ortaya çıkmaktadır. Ancak şahıs talebinin gerçekleşmesi için bir gayrette bulunmuyorsa, bir diğer deyişle çözümsüz bir durum içindeyse totem yapmaya sıkı sıkıya sarılmış olur. Mesela; tuttuğu takımın maçı alması için hiç bir çaresi olmayan şahıs tam olarak yaptığı toteme inanabilir

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git