Vitaminler Hakkında Bilmedikleriniz!

Vitaminler Hakkında Bilmedikleriniz!
26 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 609 kez okundu.

Vitaminler Hakkında Bilmedikleriniz!

Vitaminler; vücuttaki metabolik süreçlerin normal şekilde oluşması ve sürdürülmesi için gerekli olan ve besinler içinde az miktarlarda bulunan maddelerdir.

 

Sağlıklı yaşam için hangi besinler gereklidir? Besinlerin 4 ana maddesi olan proteinler, yağlar, karbonhidratlar ve yemek tuzu gibi makro besinler saf şekilde tüketildiğinde organizma için büyük fayda sağlayacaktır. Yeterli miktarda tüketilse dahi, sağlıklı yaşama devam etmek için yeterli değildir. Bunların yanı sıra vitaminler ve demir, çinko, bakır, iyot, krom, magnezyum, manganez, molibden ve silisyum gibi ana mineraller de tüketilmesi gerekir.

 

Vücudumuz için gerekli olan vitaminlerin tümünü besinlerden alabilir miyiz? Evet. İçeriğinde karbonhidrat, protein ve yağ gibi temel besin maddeleri yeterli miktarda olan besinlerle beslenme, bazı özel durumlar dışında, vücudun günlük ihtiyacını karşılayacak kadar vitaminle sağlıyor. Fakat günlük besinlerimiz sebze, meyve, tahıl, süt ürünleri, et, yumurta gibi içeriğindeki proteinden olan gıdalardan herhangi birinden ibaret değildir, ya da az miktarda oluşuyorsa, ihtiyacınız olan vitaminlerin tümünü besinlerden alamadığımız için ek vitamin alımına ihtiyacımız var.

Besinler depolanma sırasında vitaminini kaybeder mi? Gıdalar pişirme, depolama ve ateş sırasında vitaminlerini kaybedebilir. Besinlerin içindeki yağda çözünen vitaminler hava ve ışığın etkisine çok da maruz kalmıyorlar.  B1 vitamini, folik asit, B5 vitamini ve özellikle C vitamini gibi suda çözünen vitaminler ise, besin maddelerinin kaynatılması ve kızartılması sırasında kısmen parçalanır. Yemek suyunun atılması da, besinlerin içindeki suda çözünen bir kısım vitaminlerin yitirilmesine neden olur.

 

Kadınların erkeklere oranla beslenme ile ilgili bozuklukları daha fazladır

Kadınların çoğunun kalori gereksinimi ve aldıkları kalori miktarı erkeklerden azdır. Bu nedenle yeterince vitamin ve mineral kabulünü sağlamak için, kadınlar besin kompozisyonu bol olan bir diyet uygularlar. Kadınların kalsiyum ve demir gereksinimi erkeklerden fazladır. Hamilelik, emzirme ve oral yolla ilaçların kullanımı da vücudun vitamin dengesini bozar. Vitamin eksikliği, bazı kadınların adet periyodundan önce birçok şikâyetlere neden olur.

 

Hamile ve emziren kadınların hangi vitaminlere ihtiyacı var? Gebelik ve süt verme sırasında, ister anne, ister fetüs veya çocuğun A, C, B1, B6, B12, folik asit vitaminlerinin yanı sıra, demir, kalsiyum gibi mineral gereksinimleri artar ve bu ihtiyacı karşılayabilmek için vitamin kaynaklarına müracaat etmek gerekebilir.

 

Kalsiyumun vücut için önemi nedir? Kalsiyum doğumdan ihtiyarlığa kadar kemik, diş eti ve tırnakların sağlıklı gelişmesi ile beraber, kemik kaybının önlemek için gereklidir. Yaş ilerledikçe, kalsiyumun emilmesi azalır.

 

Yaşı 30’un üzerinde olan kadınların vitamin ve kalsiyum alımına neden ihtiyacı var? Özellikle 30 yaşından sonra kadınlar daha fazla kalsiyum kaybetmeye başlar. Menopoz ile birlikte bu kayıp hızlanır ve osteoporoz belirtileri (kemiklerde zayıflama, ağrı) ortaya çıkabilir. Kalsiyumun emilmesi ve vücut tarafından tam olarak kullanılabilmesi bilinmesi için D vitamini ve genel sağlamlığın korunmasında vitaminler önemlidir. Kadınlar 30 yaşından sonra süt ve süt ürünlerinden daha çok kullanmalı, güneş ışığından daha fazla yararlanmalı ve spora zaman ayırmalıdırlar.

 

Demirin insan vücudu için önemi nedir? Kanın en önemli fonksiyonel bileşenlerini oluşturan demir, hücrelere oksijen taşınması ve böylece hücrelerdeki oksitleşmenin sürdürülmesi için gereklidir. Demir eksikliği ile bağlantılı olarak, kansızlık, yorgunluk ve enerjide azalma görülür.

 

Kadınların erkeklerden daha fazla demire ihtiyacı var? Erkeklerin demir ihtiyacı günde 10 mg, kadınlarınki ise 15 mg dır. Kadınlar her ay adet (menstruasyon) sırasında kan kaybettiğinden, ayrıca hamilelik ve emzirme sırasında çocuğun demir ihtiyacını anne karşıladığından, demire ihtiyaç artıyor. Kadınların demir toplayıp depolama kapasitesi düşük olduğundan demir alımına özel bir ihtiyaç duyarlar.

 

İklim ve coğrafi konum vitamin ihtiyacını etkiliyor mu? İklim ve coğrafi bölge şartlarına göre D vitaminine olan ihtiyaç değişebilir. Güneşli bir ortamda, açık havada yaşayanlarda ciltte yeterli derecede vitamin sentez edildiği için bu vitamine ihtiyaç azalır. D vitamininin en önemli kaynağı cilttir. Kuzey ülkeleri ve derin vadiler gibi az güneşli yerlerde yaşayan ve mesleği ile ilgili olarak gündüz vaktini kapalı mekânlarda geçirenlerde D vitamine ihtiyaç artıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git