Yaz Aylarında Gözleri Korumanın Yöntemleri Nelerdir?

Yaz Aylarında Gözleri Korumanın Yöntemleri Nelerdir?
14 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 64.313 kez okundu.

Yaz aylarında gözlerimizi korumanın pek çok yöntemi bulunmaktadır. Gözlerimiz vücudumuzdaki en hassas organlarımızdan bir tanesidir. Bu nedenle gözlerimize karşı hassasiyet göstermeli ve kıymetini bilmeliyiz. Bunun için de yaz aylarında gözlerinizi korumanın yöntemleri konusu üzerinde durmanın yararlı olacağını düşünüyoruz.

Öğlen güneşine dikkat!

Yaz aylarında cildimiz kadar gözlerimiz de güneşten etkilenmektedir. Gözlerimizi güneşten korumanın ilk yolu, güneşin en etkin olduğu öğle saatlerinde dikkatli davranmaktadır. Bunun için, güneş ışınlarının zararlarını etkisiz hale getiren gözlük kullanımları oldukça faydalıdır.  Güneşin zararlı ultraviyole ışınları gözlerimize en fazla zararı verir. Ultraviyole ışınları, UVB ve UVA olarak 2’ye ayrılmaktadır. Bu nedenle güneş gözlüğü alırken bu ışınlara karşı etkili güneş gözlüğü almaya özen göstermeliyiz.

Gözlükleriniz yüzünüze tam oturmalı

Güneş gözlüklerinde korumanın yüzde yüz olmasını sağlamak için yüz yapımıza uygun gözlükleri tercih etmeliyiz. Böylece güneşten gözlerimizi korumak için tüm tedbirleri almış oluruz.

yazın gözler nasıl korunmalı

Göz iltihabına demlenmiş çay

Deniz suyunun pek çok hastalığa faydası olduğu bilinmektedir. Ancak kirli bir deniz suyunda, özellikle gözlerimizin iltihap kapma olasılığı çok yüksektir. Yaz aylarında, sıcaktan bunalan herkesin plajlara akın etmesiyle denizler de pek çok hastalığa davetiye çıkarabilmektedir.  Gözlerimizde kaşıntı, yanma, kızarıklık, sulanma gibi belirtiler göz iltihabının habercisi olabilir. Bu belirtileri yaşıyorsanız, demlenmiş çayı pamuk yardımıyla gözlerinize sürün ve bir süre gözlerinizi dinlendirin. Bu kür antibiyotik etkisi yaratarak gözlerinizi rahatlatacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git