Yemek Kültürü

Yemek Kültürü
11 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 1.129 kez okundu.

Her ülke kendine has bir yemek kültürüne sahiptir. Bazı ülkelerin mutfağı çok özgünken bazılarınınki başka ülke mutfaklarından esinlenerek oluşturulmuş bir yemek kültürüne sahiptir. Yemek Kültürü denince muhtemelen ilk aklımıza gelen şey yemek çeşitleri olmaktadır ama yemek yeme şekli de yemek kültürüdür. Yemeğin pişiminden yenilip bitmesine kadar olan her olay yemek kültürünü oluşturan şeylerdir. Kullandığı çatal bıçaktan masa düzenine kadar her şey ait olduğu milletin yemek kültürünü yansıtır. Türkiye’de yetişmiş oranın kültürüne alışmış bir kişi başka bir ülkeye gittiği zaman bazen şaşırtıcı manzaralarla karşılaşabilir. Mesela bu kişinin Arabistan’a gittiğini düşünelim. Arabistan’da insanlar kaşık kullanmadan eliyle pilav yerler yada uzak doğuya gittiğini düşünelim burada da kaşık çatal kullanılmaz ama elleriyle değil çubuklar ile pilav yerler. Bizim yemek kültürümüz için çok ilginç olan bu iki ülkenin yemek kültürü kendileri için zaten olması gerekenmiş gibi görünmektedir. Tabi burada önemli olan bir nokta da vardır oda saygı duymak. her toplumun kendine özgü kültürü vardır ve her toplum bu kültüre göre yaşar.

Başka bir ülkeye gittiğiniz zaman yemek kültürü konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Hem kendiniz için hem de kaşınızdaki kişi için bunları bilmenizde yarar vardır. İsterseniz bunlara beraber değinelim.

1) Tayland’da Asla Çatalla Yeme: Çatalla yemek yerine çatalı tabaktaki pilavı kaşığınıza alabilmek için kullanabilirsiniz. Tayland’da çatal bu amaçla sofraya konulur. Burada bazı yemeklerde ne çatal kaşık ne de çubuk kullanılır. Arabistan’da olduğu gibi elle yenilmektedir. Siz elinizle yemek zorunda değilsiniz ama özellikle pirinçte çubuk kullanırsanız bu çok hoş bir davranış olacaktır.

2) Japonya’da Çubuklarınızı Pilav Tabağınıza Bırakmayın: Japonya’da cenaze törenlerinde ölünün tabutunun önüne bir pilav tabağı konur ve çubuklarda dik bir şekilde pilava batırılır bu yüzden eğer siz sofrada çubuklarınızı pilav tabağın içine koyarsanız ölümü hatırlatmış olursunuz.

3) Şili’de Asla Elle Yemek Yemeyin:  çok fazla resmiyet vardır. Asla çatal bıçaksız yemek yememelisiniz.

4) Çin’de Balık Yerken Dikkat Edin: Balığın bir tarafını yedikten sonra diğer tarafını çevirirseniz büyük şansızlıklara vesile olacağınız düşünülecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git